A kapcsolatok fontosabb gazdasági jellemzői:

2023-ban az ASEAN-térségen belül Mianmar a hetedik kereskedelmi partnerünk volt. Mianmar és Magyarország külkereskedelmi forgalma 2023-ban 8,7 millió USD volt, amely jelentős növekedést mutatott 2022-höz képest (5 millió USD). Az import 2023-ban 8,4 millió USD volt, amely növekedést jelentett 2022-hez (4,2 millió USD) képest, míg az export 2023-ban 303 ezer USD körül alakult, amely csökkentést jelent 2022-höz (806 ezer USD) képest.

Hosszú távú, alacsony kockázatú finanszírozás mellett Mianmar számos üzleti lehetőséget biztosíthat a magyar vállalkozások számára. Igény mutatkozik élelmiszer-feldolgozó üzemekre, halászati zöldmezős beruházásokra és szennyvízkezelő létesítményekre BOT-típusú (Build-Operate-Transfer) megoldásban.

A 2021. február 1-i katonai hatalomátvételt megelőzően kétoldalú kapcsolataink felfelé ívelő tendenciát mutattak. Hangsúlyosan jelent meg a relációban a bilaterális és multilaterális alapú fejlesztési együttműködés elmélyítése, valamint a kötött segélyhitel program lehetőségeinek feltérképezése. Azonban, a katonai puccsot követően Magyarország és Mianmar között diplomáciai érintkezésre nem került sor. Hazánk minden fórumon támogatta a demokratikusan megválasztott, legitim mianmari kormányzat erőszakos megdöntését elítélő állásfoglalásokat és nyilatkozatokat.

A mianmari reláció számos területen (pl. vízgazdálkodás, kötött segélyhitel program, élelmiszeripar, nemzetközi fejlesztéspolitika) jelentős potenciállal bír. Az együttműködések realizálása a mianmari belpolitikai helyzet rendeződését követően indulhat meg.

A gazdasági-kereskedelmi kapcsolatok fejlesztésének lehetséges ágazatai:

- mezőgazdaság, élelmiszeripar,

- energiaellátás,

- egészségügy,

- vízgazdálkodás,

- informatika és ehhez kapcsolódó kormányzati fejlesztések,

- banki biztonságtechnika,

- elektronikus banki, mobil telefon, internet szolgáltatások fejlesztése,

- építőipar, mérnöki kapacitások,

- turizmus, ingatlanfejlesztés.

A fentiekre, valamint a banki utalások korlátozottságára és az érvényben lévő uniós szankciókra, illetve a polgárháborúhoz közelítő belpolitikai helyzetre való tekintettel az üzletkötést a magyar cégek számára jelenleg nem javasoljuk.

Mianmar gazdasága:

Mianmar gazdasága a 2021-es puccsot követően egy sor külső és belső zavarral szembesült, amelyek akadályozták a gazdasági tevékenység tavalyi nagymértékű visszaeséséből való kilábalást. Bár a gazdaság talpra állt a 2021-es mélypontról, amikor a GDP 18%-kal zsugorodott, a puccs óta az ország GDP-je továbbra is 12%-os csökkenést mutat. A Világbank idei évre vonatkozó elemzése szerint a 2024-es 1%-os növekedés továbbra is elérhetetlennek tűnik. Az infláció továbbra is rendkívül magas, több mint 18%-on áll, a Világbank szerint 2023 közepén elérte a 29%-ot is. Az élelmiszerárak a puccs óta háromszorosára emelkedtek. A Világbank felmérése szerint a cégek 2023-ban 56%-os kapacitással működtek, amely 16%-os csökkenést jelent 2022-hez képest, amely az adóbevételek csökkenéséhez vezetett.

A külföldi befektetők – a kínai és thaiföldi vállalkozásokon kívül - elhagyták az országot. Az egykor felívelőben lévő digitális fizetési piacot a hadsereg fokozottan ellenőrzi, mivel igyekeznek kontroll alatt tartani az ellenzék pénzügyeinek alakulását.

A dollártartalékok kapcsán fennálló hiány a rezsim önkényes valutaellenőrzéséhez vezetett, amely az importőrökre és az exportőrökre egyaránt hatással volt. A helyi fizetőeszköz, a kyat 2024 első negyedévében 16%-ot veszített értékéből, miközben az arany ára 22%-kal emelkedett.  További komoly gazdasági kihívást jelent, hogy a Myanmar-Now jelentése szerint az Állami Közigazgatási Tanács (State Administrative Council, SAC) mára csupán 11 határátkelőt tart ellenőrzése alatt, amely a vámbevételek jelentős csökkenéséhez vezetett.

Hasznos linkek:

Európai Kereskedelmi Kamara https://eurocham-myanmar.org/

Kereskedelmi Minisztérium https://www.commerce.gov.mm/en#.W4y_DuQUmUl

Mianmari Kereskedelmi és Iparkamara http://www.umfcci.com.mm/