A kapcsolatok rövid története

Diplomáciai kapcsolataink:

 
- Laosszal 1962-ben létesítettünk diplomáciai kapcsolatot;

- Magyar nagykövetség Vientiane-ban 1975-1991 között működött, jelenleg bangkoki nagykövetünk akkreditált  Laoszban. A Bangkoki Nagykövetség Vientiáni Irodája, amely konzuli és külgazdasági feladatokat lát el, 2019 augusztusában kezdte meg működését ideiglenes ügyvivő vezetésével.

- Önálló laoszi nagykövetség Budapesten 1987-1993 között működött, majd 2022. november 3-án Laosz újra nyitottamagyarországi nagykövetségét.

- Rezidens képviseletek hiányában a korábbi években mindkét fél tiszteletbeli konzult jelölt egymás fővárosába: A Vientiáni Magyar Tszteletbeli konzulátus 2011 októbere és 2021 agusztusa között működött  Somsavath Khemsuliyachack üzletasszony vezetésével. Megbízatását a Vientiáni Konzuli Hivatal működésének megkezdésével – a laoszi rendelkezésekkel összhangban – a magyar fél visszavonta.  Laosz magyarországi tiszteletbeli konzulja Dr. Váradi László, a Szarvasi Halászati és Öntözési Kutatóintézet nyugalmazott igazgatója, aki budapesti székhellyel 2014 márciusában kezdte meg tevékenységét. Laosz budapesti Nagykövetségének 2022. novemberében történt megnyitásával székhelyét Dabasra helyezte át, s megbízatását a laoszi fél 2026-ig meghosszabbította.


Politikai kapcsolataink:

Legmagasabb szintű kapcsolatok, kormányközi kapcsolatok:

- A magyarországi rendszerváltozás előtt laoszi kormányfő először 1976-ban tett hivatalos látogatást Magyarországon, míg magyar államfő 1984-ben járt  Laoszban. 

- Phongsavath Boupha első külügyminiszter-helyettes 2009 májusában tárgyalt Budapesten, míg Thongloun Sisoulith külügyminiszter (egyben miniszterelnök-helyettes) 2011. június 8-án, az ASEM (Asia-Europe Meeting) Külügyminiszteri Értekezletét követően tett hivatalos látogatást Budapesten. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium Parlamenti Államtitkára 2011 októberében folytatott külügyi konzultációt Vientiánban.
- A 2012. évi 9. ASEM (Asia-Europe Meeting) Csúcstalálkozón Laoszban a magyar kormányfőt Martonyi János külügyminiszter képviselte, aki megbeszélést folytatott Somsavat Lengsavad gazdasági ügyeket felügyelő laoszi miniszterelnök-helyettessel.
- 2013 novemberében a nem hivatalos magyarországi látogatáson tartózkodó Somsavat Lengsavad miniszterelnök-helyettes találkozott Szijjártó Péterrel, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkárával, majd Czerván György agrárgazdasági államtitkárral tárgyalt a mezőgazdasági együttműködés kérdéseiről. 
- A 2014. októberi, Milánóban rendezett ASEM 10 csúcstalálkozó margóján Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter bilaterális tárgyalást folytatott laoszi partnerével. 
- Somsavat Lengsavad miniszterelnök-helyettes 2014 novemberében ismét Budapesten tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, ekkor a felek a gazdasági együttműködés fejlesztésének lehetőségeiről folytattak megbeszélést. Somsavat Lengsavadot fogadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is. 

- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és az általa vezetett delegáció 2016. június 6-7-én tett hivatalos látogatást az országban. A külgazdasági és külügyminiszter Vientiánban tárgyalásokat folytatott Saleumxay Kommasith külügyminiszterrel, valamint Khemmany Pholsena ipari és kereskedelmi miniszter asszonnyal A magyar minisztert udvariassági látogatáson fogadta Thongloun Sisoulith miniszterelnök és Pany Yathotou, a Nemzetgyűlés elnöke is. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Saleumxay Kommasith külügyminiszter aláírta az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Laoszi Oktatási Minisztérium közötti Oktatási Megállapodást, melynek keretében 2017 és 2019 között évente ötven laoszi hallgató részesült teljes körű magyar felsőoktatási ösztöndíjban. A fővárosi programot követően Szijjártó Péter Lien Thikeo mezőgazdasági és erdészeti miniszterrel együtt felavatta a magyar kötött segélyhitel program során magyar vállalatok által épített és felszerelt namszuangi húsüzemet, mely Laosz legkorszerűbb élelmiszeripari termelőegységeként kezdte meg működését.

- 2016 őszén több miniszteri szintű találkozóra is sor került. Október 14-én Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Saleumxay Kommasith külügyminiszter Bangkokban, az EU-ASEAN Külügyminiszteri Találkozó margóján tekintették át kétoldalú kapcsolatainkat, majd október 27-én Lien Thikeo mezőgazdasági és erdészeti miniszter látogatott Magyarországra, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel tárgyalt. 2016 novemberében a Budapesti Víz Világtalálkozón a laoszi küldöttséget Sommad Pholsena, a természeti erőforrásokért és környezetvédelemért felelős miniszter vezette. Tárgyalt Pintér Sándor belügyminiszterrel, akivel a laoszi tárca és a BM közötti vízügyi együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá. 

- A külügyminiszteri találkozók sora 2017-ben is folytatódott. Májusban Saleumxay Kommasith tett budapesti látogatást Szijjártó Péter meghívására, szeptemberben a felek New York-ban, az ENSZ Közgyűlésének margóján tárgyaltak, és együttműködési megállapodást kötöttek a diplomata csereprogramról, novemberben pedig Nay Pyi Daw-ban, az ASEM külügyminiszteri találkozójához kapcsolódóan folytattak megbeszélést.

- Szijjártó Péter 2018. október 19-én az ASEM 12. Csúcstalálkozó margóján folytatott kétoldalú megbeszélést laoszi partnerével, Brüsszelben.

- Orbán Viktor miniszterelnök úr meghívására 2019. március 11-12. között hivatalos látogatást tett Magyarországon Thongloun Sisoulith, a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság miniszterelnöke. A miniszterelnök díszebéden látta vendégül laoszi partnerét, akivel közös sajtótájékoztatót is tartott. A kormányfők bejelentették: a két ország közötti együttműködést a stratégiai partnerség szintjére emelik. A magyar kormányfő egyben bejelentette: Magyarország rezidens diplomáciai képviseletet létesít Laoszban. A laoszi kormányfőt udvariassági látogatás keretében fogadta Áder János köztársasági elnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke. A látogatáshoz kapcsolódóan Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Saleumxay Kommasith külügyminiszter aláírták a Magyarország Kormánya és a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság Kormánya között a diplomata- és szolgálati útlevéllel rendelkező állampolgárjaik vízummentességéről szóló megállapodást, valamint az Oktatási Együttműködési Programot Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Laoszi Népi Demokratikus Köztársaság Oktatási és Sport Minisztériuma között a 2020., 2021. és 2022. évekre, amelynek keretében az éves laoszi Stipendium Hungaricum ösztöndíjas kvótát 50-ről 100-ra emelték.

- Együttműködésünkben a vízgazdálkodás fontos szerepét jelezte, hogy Sommad Pholsena, természeti forrásokért és környezetvédelemért felelős miniszter 2019. október 15-17. között második alkalommal is részt vett a Budapesti Víz Világtalálkozón. Fogadta Pintér Sándor belügyminiszter és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A laoszi miniszter több magyar vízipari létesítményt és vállalatot is felkeresett.

- Kapcsolataink történetében is kiemelkedő jelentőségű volt Áder János köztársasági elnök 2019. október 24-26. közötti hivatalos laoszi látogatása. Személyében a magyarországi rendszerváltozás óta első alkalommal látogatott magyar államfő Laoszba. Bounnhang Vorachit laoszi államfővel folytatott négyszemközti, majd plenáris tárgyalásain a magyarországi laoszi szakemberképzésről, a vízgazdálkodási, mezőgazdasági és erdőgazdálkodási együttműködés és az árvízvédelem kérdéseiről folytatott véleménycserét. A magyar államfőt udvariassági látogatás keretében fogadta Thongloun Sisoulith miniszterelnök, valamint Pany Yathotou asszony, parlamenti elnök. Áder János felkereste a magyar kötött segélyhitel program keretében létesített Nam Houm-i halszaporító gazdaságot, találkozott a Laoszi-Magyar Baráti társaság képviselőivel és látogatást tett Luang Prabangban, ahol a tartományi kormányzó tájékoztatta az UNESCO kulturális világörökségének részét képező város és a tartomány fejlődéséről.

- Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes meghívására 2019. november 18-19. között hivatalos látogatást tett Magyarországon Sonexay Siphandone, miniszterelnök-helyettes, tervezési és befektetési miniszter. A laoszi delegációnak tagja volt Bounkong Syhavong egészségügyi miniszter, Phouang Parisak Pravongviengkham mezőgazdasági és erdészeti miniszterhelyettes, Bounchom Ubonpaseut pénzügyminiszter-helyettes, valamint Kikeo Chanthabouly tervezési és befektetési miniszterhelyettes. A laoszi miniszterelnök-helyettes Budapesten megbeszélést folytatott Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel, munkareggeli keretében tárgyalt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, munkaebéd során találkozott Jakab Istvánnal, az Országgyűlés alelnökével, valamint részt vett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a Laoszi Kereskedelmi és Iparkamara közös rendezvényén. A látogatás alkalmával az agrártárcák képviselői élelmezésbiztonsági együttműködési szándéknyilatkozatot, a kereskedelmi és iparkamarák vezetői együttműködési megállapodást írtak alá.

 

-A gyakori külügyminiszteri találkozók hagyományát folytatva, Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2019. december 16-án a madridi ASEM külügyminiszteri találkozó margóján megbeszélést folytatott Saleumxay Kommasith laoszi külügyminiszterrel.

- Joó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Export Növeléséért felelős  helyettes államtitkára 2020. február 12-13-án tett munkalátogatást Laoszban. Fogadta Sonexay Siphandone, miniszterelnök-helyettes, tervezési és befektetési, Sommad Pholsena természeti forrásokért és környezetvédelemért felelős miniszter, valamint Sinlavong Khouthphaithoune Vientián főpolgármestere. Megbeszéléseket folytatott Thongsavanh Phomvihane külügyminiszter-helyettessel, Dr. Kikoe Chanthabouly tervezési és befektetési-, Dr. Phouangparisak Pravongviengkham mezőgazdasági és erdészeti-, Dr. Phouthone Muongpak egészségügyi-, Kongthong Phongvichith közbiztonsági- és Bounleau Sinxayvoravong pénzügyminiszterhelyettessel. Látogatása alkalmával Joó István részt vett és beszédet mondott a Dong Bang-i víztisztítómű-telep építésének alapkőletételi ünnepségén, amely a Laoprojekt Zrt. kivitelezésében, a 3. Kötött Seglyhitel (KSH) program keretében épül fel két év alatt, és a létesítmény kapacitását 24 ezer m³/nap teljesítménnyel bővítve, mintegy 150 ezer ember ivóvízellátását biztosítja Vientián tartományban.

- Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2020. szeptember 11-én második alkalommal tett hivatalos látogatást Laoszban. Saleumxay KOMMASITH külügyminiszterrel folytatott négyszemközti és plenáris tárgyalásait követően Szijjártó Pétert fogadta Thongloun SISOULITH miniszterelnök, megbeszélést folytatott Dr. Kikeo Chanthabouly ügyvezető tervezési és befektetési miniszterrel és Khemmany PHOLSENA ipari és kereskedelmi miniszter asszonnyal. A magyar dioplomácia vezetője a laoszi külügyminiszter jelenlétében tartott ünnepség keretében megnyitotta a Bangkoki Nagykövetség Vientiáni Irodáját, Sengdeuane LACHANTHABOUN oktatási és sport miniszter asszonnyal aláírta a két ország közötti, 2020-2022. évekre vonatkozó Oktatási Együttműködési Program Kiegészítő Jegyzőkönyvet, amely a kétoldalú együttműködés szempontjából kiemelten kezelt területeken (mezőgazdasági mérnök, vízgazdálkodási mérnök, élelmezésbiztonsági mérnök, minőség-ellenőrzés, környezetvédelem) teszi lehetővé laoszi hallgatók fogadását magyarországi felsőoktatási intézményekben. Dr. Kikeo CHANTHABOULY ügyvezető tervezési és befektetési miniszterrel aláírta a Miniszterelnöki Hivatal és a laoszi Tervezési és Befektetési Minisztérium közötti Statisztikai Együttműködési  Szándéknyilatkozatot, amely a jövőbeli IT- és statisztikai együttműködést alapozza meg. A külügyminiszteri látogatás eredményeként jegyzékváltás útján állapodtunk meg a laoszi féllel arról, hogy 2021-ben és 2022-ben a korábbi 100 helyett 150 laoszi hallgatót fogadunk a magyar egyetemeken felsőfokú képzésre.


Vientiáni látogatása alkalmával Szijjártó Péter Kongthong PHONGVICHITH közbiztonsági miniszterhelyettesnek átadta a 3. laoszi Kötött Segélyhitel Program elektronikus személyigazolvány- és népességnyilvántartó projektje keretében a kivitelezés első részét képező Data Center berendezéseit, valamint a megjelent Lien THIKEO mezőgazdasági és erdészeti miniszternek a 2. laoszi KSH Program mezőgazdasági projektjét lezáró Nongtengi Állati Oltóanyaggyártó Üzemet.

Saleumxay KOMMASITH miniszterelnök-helyettes, külügyminiszter 2022. november 2-4. között tett hivatalos látogatást Magyarországon, amelynek keretében újra megnyitotta Laosz budapesti nagykövetségét, partnertárgyalást folytatott Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel, valamint magyar partnerével aláírta a 2023-2025. évekre vonatkozó Felsőoktatási Együttműködési Programot, amely alapján évente továbbra is 150 laoszi fiatalt fogadunk Magyarországon egyetemi képzésre.

 

Orbán Viktor miniszterelnök és Pankham VIPHAVANH laoszi kormányfő 2022. december 14-én Brüsszelben, az EU és az ASEAN-országok állam- és kormányfőinek júbileumi csúcstalálkozójának margóján folytatott kétoldalú megbeszélést, és tekintette át kapcsolataink aktuális kérdéseit.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter 2023. április 27-én harmadik alkalommal tett hivatalos látogatást Laoszban. Látogatása alkalmával átadta a Dong Bang-i víztisztító művet, elindította a Vientiáni Szennyvíztisztító Telep építési munkálatait, a laoszi főváros közelében felavatott egy halfeldolgozó kisüzemet, valamint megtekintette az elektronikus személyazanosító kártya népességnyilvántartási projektje megszemélyesítő rendszerének működését. A laoszi miniszterelnök-helyettes, külügyminiszterrel együttműködési szándéknyilatkozatot írt alá a külügyi tárcák közötti információcseréről, diplomaták és külügyi tisztviselők képzéséről. Partnerén kívül találkozott Sonexay Siphandone miniszterelnökkel

 

Parlamenti kapcsolatok: 

- 2008-ban magyar parlamenti delegáció látogatott Laoszba, amelyet követően Pany Yatotou akkori alelnök asszony  2010 októberében látogatott Budapestre. 2015 márciusában Németh Zsolt, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke által vezetett delegáció kereste fel a laoszi Nemzetgyűlést.

- A Laoszi Nemzetgyűlés elnökének meghívására Dr. Kövér László, az Országgyűlés Elnöke vezetésével 2015. november 4-6. között  magyar parlamenti delegáció látogatott a Laoszba.. Az Országgyűlés elnöke tárgyalt laoszi partnerével, Pany Yathotou asszonnyal, a Nemzetgyűlés elnökével, valamint udvariassági látogatás keretében fogadta a delegációt Choummaly Sayasone elnök és Thongsing Thammavong miniszterelnök.

- Kövér László, az Országgyűlés elnöke meghívására Pany Yathotou, a laoszi Nemzetgyűlés elnöke 2018 szeptemberében tett hivatalos látogatást Budapesten, a vendéget Magyar Levente KKM miniszterhelyettes is fogadta.

- Jakab István, az Országgyűlés alelnöke 2019. január 20-23. között Laoszban tett munkalátogatást. Az alelnök magas szintű állami vezetői találkozókat bonyolított, mezőgazdasági témájú előadást tartott, valamint megtekintette a magyar-laoszi közös agrár-projekt eredményeként felépült takarmányüzemet.

2022. májusában a laoszi Nemzetgyűlésben Laoszi-Magyar Baráti Csoport alakult, amelynek viszonzásaként a magyar Parlamentben 2022. novemberében Magyar-Laoszi Baráti csoport alakult.

 
 

 

 

 

Oktatási  i kapcsolatok:

- A magyar segítségnyújtás kiemelt jelentőségű területe az oktatás. Az 1980-as években  mintegy 300 laoszi diák tanult magyarországi egyetemeken, akik közül sokan az ország közigazgatásában felső- és középvezetőként dolgoztak. A Magyarországon végzettek aránya különösen magas volt a Mezőgazdasági és Erdészeti, valamint a Külügyminisztériumban.
- 2008-ban, a FAO regionális központjának Budapestre költözésével 10 posztgraduális ösztöndíjat ajánlottunk fel laoszi hallgatóknak a mezőgazdaság, élelmiszeripar, biotechnológia területein, melynek keretében laoszi szakemberek érkeztek hazánkba szakmai továbbképzésre.
- A 2014 februárjában Vientiane-ban aláírt, a 2014-2016-os évekre szóló oktatási együttműködési munkaterv és a „Stipendium Hungaricum” ösztöndíjprogram keretében évente 15 ösztöndíjat biztosítottunk laoszi hallgatóknak egyetemi képzésre és továbbképzésre. 2014-ben, 2015-ben és 2016-ban egyaránt többszörös volt a túljelentkezés. A 2016 júniusában aláírt Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Laoszi Oktatási Minisztérium közötti Oktatási Megállapodás értelmében 2017 és 2019 között évente  ötven laoszi hallgató részesült teljes körű magyar felsőoktatási ösztöndíjban, 2019-ben ez a szám százra, majd 2021-2022-ben százötvenre emelkedett, és a 2023-2025. közötti időszakban is évente 150 laoszi fiatalnak biztosítunk egyetemi ösztöndíjat Magyarországon.

 

A két főváros közötti partnervárosi kapcsolatok:

Tarlós István, Budapest főpolgármestere és delegációja Sinlavong Khoutphaythoune, Vientiane főpolgármesterének meghívására 2016. június 21-24. között hivatalos látogatást tett Laoszban. Budapest főpolgármestere tárgyalásokat folytatott vendéglátójával,, találkozott Saleumxay Kommasith külügyminiszterrel és Lien Thikeo mezőgazdasági és erdészeti miniszterrel, valamint fogadta őt Thongloun Sisoulith miniszterelnök is.

Tarlós István és Sinlavong Khoutphaythoune partnervárosi megállapodást írt alá, amely a felek szándéka szerint megteremti az alapját a két főváros együttműködésének a városüzemeltetés, vízgazdálkodás, közlekedés-fejlesztés, hulladékfeldolgozás, turizmus és kultúra területein.

2017 tavaszán Sinlavong Khoutphaythoune, Vientiane főpolgármestere viszonozta a látogatást Budapesten.

 

Társadalmi kapcsolatok

 

1993-ban alakult meg a Magyar-Laoszi Baráti Társaság, majd 1997-ben laoszi partnerszervezete, a Laoszi-Magyar Baráti Társaság.


Szerződéses kapcsolatok:

- Kulturális és Tudományos Egyezmény, 1977.

-

- Konzuli Egyezmény 1983.

- Egyezmény a szabaddevizás elszámolásról és a magánjogi szerződéseken alapuló árucseréről, 1991.

- A kormányadósság végleges rendezéséről szóló megállapodás, 2000.

- 8,6 millió USD értékű kötött segélyhitel keretmegállapodás, 2009.

- Külügyminisztériumok közötti együttműködési megállapodás, 2011.

- Oktatási Együttműködési Munkaterv a 2014-2016 évekre, 2014.

- 30 millió USD értékű kötött segélyhitel keretmegállapodás, 2016.

- Oktatási Együttműködési Program a 2017-19 évekre, 2016

- 160 millió USD értékű kötött segélyhitel keretmegállapodás, 2017.

- Oktatási Együttműködési Program a 2020-22 évekre, 2019.

- Diplomata- és szolgálati útlevéllel rendelkező állampolgárok vízummentességéről szóló megállapodás, 2019.

- Oktatási Együttműködési Program a 20232025. évekre, 2022.